• 74 55 11 66

Uge 50

”At lære er at ville befri sin ensomhed” – sådan skrev digteren Halfdan Rasmussen engang. Måske kender du til følelsen af ensomhed, der kan opstå, når en tanke om ikke at slå til, du føler dig dårlig behandlet, eller når du får oplevelsen af, at du ikke mestrer din hverdag? Uanset hvorfor og hvordan følelsen er opstået, er det ikke en rar følelse at stå alene med, og ofte trækker den negative tanker med sig, der kan være med til at fastholde og skygge for de muligheder, der umiddelbart kan ligge lige for, sådan at en forandring kan skabes til fordel for glæde og virkelyst.

Det er nødvendigvis et vilkår for os mennesker, at vi løber ind i følelser eller møder udfordringer, der udløser sådanne tanker og fastholder os. Man kan diskutere, om det faktum begrænser eller udvikler os i livet, og formindsker eller øger vores muligheder i at bevæge os frit til alle tider? Er gaven, at vi kan øve os i at finde modet til at række ud og bede om hjælp, og sætte de ord på der kan ændre tilstanden og gøre os frie? Det kræver en stor grad af tryghed og stærke relationer – at offentliggøre sine ”svage” sider og ”udstille” sig selv; altså at turde se på sig selv, som det menneske man er på godt og på ondt!

På Troldkær vil vi gerne hjælpe vores elever derhen, hvor de igennem en øget forståelse af sig selv oplever, at de ikke er alene og at de igennem samtaler, samvær, mangfoldige aktiviteter, sund kost, god søvn osv., kan finde mening og retning i netop deres liv og slippe ensomhedsfølelsen. Det der kendetegner en stor del af vores elever, er at de kender ensomhedsfølelsen særdeles godt. Vi oplever ofte, at de er gode til at rumme og lytte til hinandens historier, hvor de finder modet til at byde ind med deres egen fortælling – og så opstår magien, hvor drømmende igen får lov at leve!

I uge 50 går de amok inde på Byens Bedste Fabrik, når de går i gang med at bore huller til vindmøller og forsætter de igangværende projekter. På Metal holder de den gode energi (de har jo også pyntet hele værkstedet op alla Gertrud Sand) På Skov og Byg venter der en uge med brændselsproduktion og fremstilling af bro samt et bord- bænkesæt. Køkkenet sørger for, at der spredes en herlig duft, der skaber den helt rigtige stemning i pauserne. På Jels Voldsted lukker de ned for at bygge nyt køkken, der skal sikre endnu bedre arbejdsstationer til elever og personaler. Cafeen har oplevet rekord mange besøg – og ser frem til at byde velkommen, når ombygningen er veloverstået. Husk at vi live-streamer mandag, tirsdag og torsdag morgen kl. 08:00 direkte fra spisestuen.

Mandag åbner Jan næste låge i vores december kalender – det er lige efter morgenmaden! Vi siger velkommen til Alexander, der begynder i praktik på Metal.

Tirsdag morgen er det Charles, der har en dejlig overraskelse med efter morgenmaden. På Fabrikken holder de STU-afslutning for Mette. Tillykke med uddannelsen! Årets sidste bestyrelsesmøde afholdes lige efter fyraften – og lige efter aftensmaden er der lagt op til endnu en fed aften, når der inviteres til Lasergame på skolen. Køkkenet har lovet, at der efterfølgende er julegodter til alle. Det hele begynder kl. 18:30

Onsdag efter husmøder og formiddagskaffe, er der planlagt en tur til Vojens Skøjtehal, hvor vi medbringer frokost. Når frosten ikke vil komme til os, så opsøger vi den da bare selv. Vi skal ud og skøjte – og det bliver sjovt. Vi siger velkommen til Ølgod Efterskole, der kommer forbi med en flok og skal se vores sted. Velkommen siger vi også til Vejen Kommune.

Torsdag morgen er det Helle, der har en overraskelse med til os. Senere på dagen byder vi Vejen Kommune velkommen. Efter aftensmaden er der endnu en mulighed for godt selskab på Metal, når der for anden sidste gang i år er Klubaften.

Fredag efter formiddagskaffen er der til Krop og Luft årets sidste tur til Rødding Hallen. Hvis du ikke allerede har været med, så er det nu, du har muligheden for at opleve nogle fede oplevelser i Corana sikre rammer.

Således igennem ugen, kommer her et råd: Din fremtid afhænger af dine drømme – så sørg for at få din søvn!

Vi ønsker alle en sund og god arbejdsuge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk