• 74 55 11 66

Uge 50

I anden sidste arbejdsuge før juleferien, som hedder uge 50, venter nye stunder med hygge og arbejde. Vintervejret lader vente på sig, og det er vi heldigvis ligeglade med. Vores skole er pakket ind i julestemning med levende lys, smukke dekorationer, søde mennesker, dejlig mad og masser af overraskelser. Nisserne leger og driller! Arbejdet står i kø! Alle har jule-ja-huen på.

Mandag julemorgen vil Lars tage os med ind i sit univers. Hvad der venter os, afslører han lige efter morgenbuffeten. Mandag er desuden en dag, hvor vi siger velkommen til Jonas, der kommer på besøg, for at se vores skole. Vi siger også velkommen til Esbjerg og Haderslev Kommuner. Frokosten serveres allerede kl. 11:00, da vi skal på tur – Teatertur – til Toftlund. Der er afgang kl. 11:30. Køkkenet har sagt, at de vil bage boller, så vi kan nyde en friskbagt bolle, når vi kommer hjem igen. Værkstedslederne har supervision med Sanne og Carina fra SIF.

Tirsdag julemorgen byder Helle på en ”rundvisning” – gad vide, hvad hun mon finder på? Vi siger velkommen til Vejen Kommune, og sender en lille delegation på temadag omkring ”Børn og unge med dobbeltdiagnoser”. Voldstedets cateringservice kører endnu en uge til Byens Bedste Fabrik, der skal forkæles med lækkert ”hjemmelavet” mad. Bestyrelsen samles desuden for sidste gang i 2019, og klokken 19:30 er der lagt op til Lasergames på Troldkær, når tirsdag aften kalder til samling.

Onsdag efter husmøder og formiddagskaffen venter værkstederne til Himmel og Hav. Vi sender Helle på Cool-kids kursus resten af ugen God fornøjelse! Vi siger velkommen til Esbjerg Kommune. Lars og Danni har taget initiativ til at undersøge et muligt sted, hvor vi næste år kan afvikle vores sommer studietur et sted i Nordjylland. Derfor tager de på rekognoscerings tur. Vi sender desuden Ny Blå Bus til ”tatovøren”, da den skal have Troldkærlogoet sat på!

Torsdag julemorgen er der sang og musik. Strygfri har meldt deres ankomst og der gives 100% garantier for skøre anekdoter, store smil og høj skrålen med. Der er gang i den praktiske undervisning ude på værkstederne resten af dagen. Vi siger velkommen til Esbjerg Kommune. Efter aftensmaden venter et par timers komsammen på Metal med de herrer Carsten og Carsten.

Fredag efter formiddagskaffen venter den sidste ordinære omgang Krop og Luft i 2019. Så blev det weekend og snart med bare en uge tilbage – inden nedtællingen til et farvel og på gensyn, synes ufattelig nær.

Vidste du at: iøfgle en uernsøeglse på Cmabridge Uinvertisy, bteyedr det ikke noget i hivklen rkækefløge bgotsavrene såtr i et ord, det esente vgitgie er at det frøste og sidste bgosatv i odret er på de rtete padlser. Rseten kan linge vloaypk, men du vil stadig vræe i snatd til at lsæe det. Det er frodi den mneneseklige hejrne ikke læser hvevr bgotsav, men odret som hleehd.

Vi ønsker alle en dejlig arbejdsuge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk