• 74 55 11 66

Uge 49

I 1996 fik vi – i forbindelse med midtvejsevaluering af et 3årigt udviklingsprojekt – instruktør, redaktør, producer og nu leder af Den Danske Filmskoles dokumentariske linje – Arne Bro til at beskrive Troldkærskolens pædagogik. Det gjorde han igennem en artikel under overskriften: ”Som en slags musik i Kroppen.” I sin indledning af beskrivelsen af vores daværende pædagogik skriver han: ”Troldkærskolens kendetegn synes at være den årvågne omgang med uvished. En kvalificeret, lyttende uvished, der er i stand til at arbejde forsøgsvis, afprøvende, indtil klarheden omkring den enkelte elev træder frem.”

Hvilken fremsynethed! Han så et personale, som han bl.a. beskrev som årvågne, kvalificeret og med en lyttende uvished. Slår man ordet årvågen op i Den Danske Ordbog, står der, at ordets oprindelse kommer af ”tidligt vågen”. Senere under betydninger står der blandt andet Nærværende og Opmærksom.

Netop nærvær og opmærksom er stadig nogle af grundstenene i vores DNA. Vi siger, at vi er opmærksomt/nærværende i relation med hinanden, da vi tror på, at det er i det rum den kvalificerede og lyttende uvished opstår, og mulighederne for at tænke kreativt og ud af boksen kommer til stede i mødet i et sanseligt miljø. Derfor er det stadig en højaktuel anskuelse Arne Bro gjorde sig tilbage i 1996, og som vi hver dag fortsat øver os i at praktisere.

Vi ved, at noget af det vores elever sætter stor pris på, er at de selv føler sig inddraget og derfor fatter mod til at blive mere aktive, nysgerrige og undersøgende omkring egne muligheder og begrænsninger. I den sammenhæng bliver de autentisk bidragende til deres ophold på Troldkær. Her kommer det forsøgsvise arbejde ind – som vi ved kræver langsommelighed, tålmodighed i det forsøgsvis arbejde. Det er befordrende for vores tanker om at skabe individuelle, helhedsorienterede og ikke mindst langstrakte forløb for vores elever, sådan at de over tid kan blive opkvalificerede og vigtigst af alt få selvindsigt og dermed opnå en forståelse af sig selv ved få øje på alt det de ikke vidste, de var gode til, det de kan med hjælp, og det de ikke kan. Dermed fødes det hele menneske – hvor dets unikke karakter træder frem, som det menneske, det er!

I uge 49 går vi ind i december måned. Traditionen tro vil det være en måned fuld af drillerier, hygge og overraskelser. Hver mandag, tirsdag og torsdag efter morgenbuffeten, vil der således blive åbnet en ny låge i vores egen julekalender. Det hele livestreames på Facebook, så alle har mulighed for at være en del af det fællesskab. Skolen blev i sidste uge pyntet flot op, så den helt rigtige julestemning er skabt. Tak for det Tina. Metal drengene har fået en ny opgave ind på værkstedet, hvor de skal producere en ny slags specialbeslag. Skov og Byg har fået en ny stor shelter i ordrebogen og på Jels Voldsted oplever de fortsat en stor lokal opbakning i cafeen.

Mandag starter Søren i praktik i Køkkenet. Vi siger velkommen til Haderslev og Vejen Kommuner, der kommer forbi til møde. Det samme gør Sønderborg fra en Skypelinje. Alle værkstederne har nok at se til – leve det praktiske arbejde!

Tirsdag morgen åbner Charles december måned, og vi samles i spisestuen eller fra sengekanten på Facebook. Senere på dagen holder de julefrokost i ”31”. Tirsdag aften er der afgang til Lillelunds julemuseum kl. 19:30. Hvis man mangler et spark for at komme i den rette julestemning, så er det bare med at hoppe i bussen og tage med.

Onsdag efter husmøderne, tager vi på vandretur i Jels skov, og slutter turen i cafeen på Jels Voldsted, hvor vi skal have varm chokolade med varme boller og måske høre en julehistorie.

Torsdag morgen åben Helle næste låge i vores julekalender. Efter en fælles hyggestund venter værkstederne igen, hvor der er nok at gøre. Efter aftensmaden er der atter mulighed for at mødes på Metal til endnu en klubaften med de to herrer Carsten og Carsten.

Fredag efter formiddagskaffen går turen til Rødding Hallen, når der er Krop og Luft. Vi sender Lene til Ølgod Efterskole, hvor hun vil fortælle om vores skole, og så er der som altid om fredagen ”ugen der gik” på menuen til middag, inden vi ønsker hinanden en god weekend.

Der er ingen planlagte aktiviteter i weekenden. Søndag tænder vi andet lys i adventskransen.

Således igennem endnu en aktiv uge samler vi afslutningsvis tråden fra Arne Bros artikel ”Som en slags musik i kroppen” op med følgende ord: Jeg mistede mig selv, da jeg prøvede at tilpasse mig omgivelsernes krav og forventninger. Nu mister nogen, mens jeg prøver at finde mig selv.

Vi ønsker alle en dejlig og sund uge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk