• 74 55 11 66

Uge 46

Sidste uges temadage for eleverne med H.C. Andersen som rejsepartner og personalets årlige kursus med fokus på forskellige former for nørderier – har i sandhed skabt ny og god energi, der har givet os alle noget nyt at tale om og lade os inspirere af. Oplevelserne vi er blevet forkælet med, har sendt os ud i en anden praktisk virkelighed, end den praktiske virkelighed vi dagligt skaber med vores elever, der tager deres STU på Troldkær. Når vi får snakket om den forskellighed, vi har oplevet, og vi sætter ord på de refleksioner, der opstår ud ad den vej, kan vi sige, at vi har lært noget nyt, der sætter hverdagens trivialiteter i et nyt, spændende og dog trygt perspektiv. Det sgu da LHS. Velkommen til en ny uge på vores skole.

Mandag lægger vi ud med en ITL-dag. Tirsdag siger vi velkommen til Sebastian, der kommer på besøg for at se vores skole og høre om STU på Troldkær. Vi siger også velkommen til Ingrid, der skal i praktik på vores Metal værksted. Derudover byder vi Aabenraa Kommune velkommen. Det er også tirsdag, vi har mulighed for at komme ud og gøre brug af vores demokratiske stemme i forbindelse med kommune og regionalvalget 2021. Tirsdag aften står i hyggens tegn med andesteg, bankospil og dessert. Det begynder kl.17:30 og det bliver fandme så hyggeligt. Onsdag efter husmøderne kikker vi ud i verden og taler om medier, ser på resultaterne af kommunevalget og taler også lidt om corona.

Torsdag siger vi velkommen til Rødding Fri Fag- og efterskole, der kommer på besøg. Vi har tilrettelagt en dejlig dag til dem – og hvem ved… måske der venter nogle sjove overraskelser. Besøget starter på Fabrikken med rundstykker og slutter med frokost på Voldstedet. Over middag er der rideundervisning. Dagen slutter med mulighed for at have nogle hyggelige timer på Metal værkstedet, når der er klubaften efter aftensmaden. Fredag efter formiddagskaffen er der tilbud om Krop og Luft med golf, svømning eller bold aktiviteter i Rødding på plakaten. På Jels Voldsted skal de afvikle årets første Julefrokost for en lokal virksomhed. Der er ingen aktiviteter i weekenden

Således igennem ugen – slutter vi af med følgende ord: At skabe et miljø hvor der gives mulighed for at lære at lære – holder dig i gang. Vær nysgerrig og hav et åbent sind overfor det nye du møder, du bliver først gammel, når du mister din nysgerrighed.

Vi ønsker alle en sund og dejlig uge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk