• 74 55 11 66

Uge 38

Når man sidder på Jels Voldsted og kikker ud over Glassalens hvide duge, der nypressede og sirligt ligger på de runde borde omkranset af brune træstole med sorte lædersæder, vælter der en stor tilfredshed op i en som beskuer. Der er gjort næsten klar til endnu et forventningsfuldt selskab i weekenden. Der er i sandhed – stilhed før stormen. Hvad ligger der mon forud af overvejelser for sådan en flot opdækning, og hvordan fanden sikrer værkstedslederne, at de har eleverne med i den proces? De har ét skud i bøssen, for at give gæsterne den bedste oplevelse. Indtil nu har de ramt bullseye hver gang!

Der ligger rigtig meget planlægning forud sådan en fest. Det er ikke noget, man bare lige gør. Alle har hver deres opgaver – og allerhelst gerne efter lyst. Det hele begynder typisk som en storm af kaos mandag morgen, hvor der er mange løse ender, der hvirvler rundt, og som vi ret hurtigt får skabt overblik i. I uge 37 var der f.eks. betjening af Caféens gæster, der skulle på plads for de røde forklæder. For de sorte forklæder gjaldt det indkøb, klargøring og tilberedning af den mad, der skulle serveres for cafeens gæster og de små selskaber. Der var en konfirmation og Naturens dag søndag og andre praktiske opgaver – der knytter sig til vores værksted både inde og ude. Udgangspunktet er, at vi altid gør os umage for at transformere kaos til energi og arbejdsglæde ved at delagtiggøre vores elever i ugens program. For nogle giver det mening med et overblik over hele ugen og for andre er det mere dagen i dag, der er i fokus. Eftersom nogle arbejder i weekenderne, kan det være svært at få alle med om mandagen, hvor nogle holder fri.

I forhold til opdækningen i Glassalen gælder, at det tager tid at oparbejde tryghed og finde sit eget tempo. Særligt når vores elever skal møde rigtige mennesker, der afgiver bestillinger i caféen eller skal have serveret mad og drikke til selskaberne. Intentionen er, at vi altid står ved siden af eleven, når nye opgaver skal afprøves. Virkeligheden er nogle gange en helt anden – og det er måske slet ikke så tosset endda, da det utænkelige dermed sker – at eleven løser en opgave på egen hånd! En af grundpillerne på vores værksted handler om at kunne begå sig i kaos og kende til de muligheder der er for at få hjælp. En gang imellem kan vi som værkstedsledere godt stå tilbage med en smag af utilstrækkelighed i munden, fordi virkeligheden overhaler os, og efterlader de gode intentioner uindfriede. Når vi omvendt ser på den udvikling og vækst vores elever gennemgår – så er der ikke noget der er skidt, at det ikke er godt for noget.

Uge 38 er en tid, hvor der er glæder og udfordringer på alle vores værksteder. Et generationsskifte i elevflokken kan man vel kalde det, da der er mange ude i praktikker. Det betyder, at gamle elever træder frem og i karakter. Frygten for at miste den gode energi – er endnu engang gjort til skamme.  

Corona adfærden går rigtig godt efter vi er flyttet tilbage til spisestuen. Folk er ved at have lært de nye rutiner. Der sprittes og vaskes fortsat det bedste, vi har lært. I Køkkenet er de ved at pakke Corona sikre cellofan messeposer med lækkert indhold til de forestående uddannelsesmesser. På Byens Bedste Fabrik er arbejdsglæden også kommet i højt gear. Der er fortsat gang i truckundervisningen og sidst på ugen afvikles der en koncentrationskonkurrence i truck. Administrationen gør klar til revisorerne kommer og der er generel travlhed med at opdatere bogholderiet. Endelig har de i Koldingvej 31 fokus på nyt arbejdsskema og gang i supervision med fokus på de interpersonelle relationer: Vi står skulder ved skulder!

Efteråret i dets vorden – mørket melder sin ankomst tidligere og tidligere for hver dag der går. Snart bygges der huler igen, og tændes stearinlys og måske endda for brændeovnen – med træ leveret af Skov og Byg.

Mandag er der ITL – dag.

Tirsdag sender vi Lene og Steen til Kolding, hvor de har en stand på Ligeværds vejledningsmesser fra 09:30-17:00. Det foregår på IBC Innovationsfabrikken på Birkemosevej 1. Personalet i 31 modtager supervision og ellers er det igen en dejlig praktisk dag ude på værkstederne. Jels Voldsted har gæster og cafeen åbent. Tirsdag aften udfordres alle til en omgang minigolf i Rødding. Der er afgang fra skolen 19:00

Onsdag siger vi velkommen til en lokal virksomhed, der laver sindssygt lækre plankegulve, der er kendt i hele verden. Efter husmøderne er der til Himmel og Hav fælles gåtur til Shelteren ved Jels Sø, hvor vi medbringer madpakker. DMI siger, at onsdag bliver en sommerdag – en bedre ramme for sådan en tur får vi bare ikke her i begyndelsen af efteråret midt i en Covid-19 tid.

Torsdag foregår med praktisk undervisning i de nære relationer, og torsdag aften er der klubaften på Metal. Jels Voldsted har igen gæster og holder cafeen åbent.

Fredag siger vi velkommen til Esbjerg Kommune. Efter formiddagskaffen er der igen Krop og Luft med mulighed for at få lidt sved på panden i et dejligt fællesskab.

I weekenden afholder Jels Voldsted lørdag et kombineret bryllup og barnedåb

Det kan være godt at huske på, at udfordringer er en del af hverdagen, der kan være med til at gøre den interessant. At overkomme udfordringerne er imidlertid med til at skabe mening med livet.

Vi ønsker alle en sund og dejlig arbejdsuge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk