• 74 55 11 66

Uge 12

”Danmark lukker ned!” – sådan lød breaking news onsdag aften kl. 20:30, da vores Statsminister Mette Frederiksen holdt pressemøde om alle de nødvendige og kloge tiltag vores Regering havde og ville iværksætte i forbindelse med Corona pandemien.

Tiltag der også rammer vores skole og betyder en anderledes hverdag for elever og personaler den kommende tid. Da ingen rigtig kan spå om udviklingen, tager vi en dag ad gangen og søger at planlægge en uge ad gangen. Vi vil hele tiden holde os orienteret om udviklingen og følge de anbefalinger, der løbende kommer fra Myndighederne.

Eleverne er blevet orienteret om de tiltag, vi på Troldkær har besluttet, og er desuden orienteret om de afledte konsekvenser det giver. Vi har sendt 2/3 af eleverne hjem til familie og netværk. De resterende elever kommer til at opleve en hverdag – en dagligdag – med et socialt og fagligt indhold og masser af håndsprit og en særlig opmærksomhed på håndhygiejnen.

Vi er her og vil gøre os umage for at holde energien på vores skole kørende. Ånden lever – og LHS-pædagogikken gælder fortsat i alle sammenhænge!

Helt konkret betyder det, at vi vil tilbyde 5 daglige måltider – som vi plejer at gøre. Vi vil forsøge at skabe en hverdag med nærvær, indhold, sammenhæng og mening i det omfang det lader sig gøre.

Tirsdag og torsdags aften aktiviteter er aflyst.

Undervisningen tirsdag er aflyst.

Krop og Luft på fredag vil bestå af en fælles gåtur i den nære natur.

Eleverne kan holde sig løbende orienteret via ”Troldkær Info” på Facebook. Er der usikkerhed eller spørgsmål, er det vigtigt at ringe eller kontakte medarbejderne.

Hvis du skulle være en af dem der ender i Corona karantæne, er det værd at vide, at hvis du bliver venner med dig selv, så vil du aldrig være alene eller ensom.

Vi ønsker alle en god uge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk