• 74 55 11 66

Uge 11

Arbejde – arbejde – arbejde! Hverdagen handler ofte om at have noget at se til. Noget at stå op til. Noget til at holde os i gang. Noget der giver os glæde, energi og ikke mindst et meningsgivende fællesskab at gro og vokse i. Sådan ønsker vi, at de unge, der kommer på Troldkær, oplever deres ophold, imens de gennemfører deres STU. Når et ungt menneske tager fortællinger med sig videre ud i verden, og identificerer sig med disse hverdagsfortællinger, bliver vi glade og taknemmelige. Så er der noget, der har sat sig – og et nyt lag af identitet i gang med at blive adlet. Arbejde har også andre mere alvorligere sider. Når en ung f.eks. er i gang med at lære sig selv bedre at kende og forstå og acceptere sin historie og nå smertelige erkendelser, er det en anden form for arbejde, der også fortjener stor anerkendelse og applaus. Disse unge har også noget at stå op til, omend det er en sværere øvelse at gå ud i verden med. De usynlige indre kampe, betyder at hverdagslivet og det at være en del af et meningsgivende fællesskab, bliver en stor barriere/indre kamp, de øver sig i at forcere. Alle har ret til at være en del af noget større, og vejen dertil må og skal behandles med stor ydmyghed og respekt for den enkelte. Derfor er en STU på Troldkær et godt sted at starte, hvis du har et ønske om at blive en del af en praktisk uddannelse med plads til at være dig.

Vores værksteder sprudler og har gang i såvel små som store projekter. Drengene på Metal har fået en ny henvendelse fra en virksomhed, der mangler butiksinventar der skal udstille deres bælter og takser i læder. DET SPORT! Der er også igen kommet gang i de kendte sluser, der giver vores elever mulighed for at lære den grundlæggende svejsekunst at kende. På Byens Bedste Fabrik har de fortsat gang i en stor produktion af juletræspinde (godt nok tidligt, men den er god nok) det giver mange fine opgaver til eleverne. Vores dejlige Køkken vil i den kommende uge ud over take-away lave mange lækre forskellige kager og også eksperimentere med fremstilling af marmelader. Voldstedet har glæde og varme på værkstedet, hvor de er i gang med at male toiletterne, plankeværker og flagstangen. Målet er at gøre det lækkert og indbydende til skovens gæster. Eleverne trives og hygger sig, i den hverdag der er med anderledes opgaver, og alle glæder sig til åbningen. Skov og Byg har sørme også travlt, og er i gang med at afslutte projektet med en ny handikap bro. Der tages i uge 11 hul på projekt bålhus.

I ugen der kommer, er der, udover fysiske og virtuelle møder med VISO og andre samarbejdspartnere, gang i fælles træning mandag efter fyraften. Det er også ugen hvor fire af vores elever med stor sandsynlighed bliver udstyret med truckcertifikat fra AMU-centeret. Tirsdag er der generalforsamling og bestyrelsesmøde på skolen. Fredag går vi på en weekend, hvor vi natten mellem lørdag og søndag endelig går på sommertid.

Således igennem ugen, er der bare tilbage at tænde et lille lys og lade følgende ord stå for sig selv: livet er en balancegang, imellem det vi kan kontrollere og det vi ikke kan.

Vi ønsker alle en sund og dejlig arbejdsuge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk