• 74 55 11 66

Uge 41

”Skurvognssnakke, holdånd og glæden ved at sparke dæk – det kan en god håndværker!”

På Fabrikken vægter vi det sociale i forhold til hele holdet. Med udgangspunkt i vores egen håndværksmæssige baggrund ved vi, at der gemmer sig enormt meget værdi i at være del af et fællesskab, hvor udgangspunktet er glæden ved at være en del af et arbejdsfællesskab og at være i stand til at passe et arbejde. Det skal man ikke tage fejl af.

Når snuden hænger – og det gør den ind i mellem – så er det godt med lidt afstands-empati – altså at vi anerkender, at livet til tider kan være en stor mundfuld, der må synkes i små bidder. Her kan en trøstende hånd på skulderen og et ”Det skal nok gå, det hele…” hjælpe os selv og vores elever til at kikke op og få øje på alt det andet gode, der også er der, selvom himlen synes sort.

Vores mål er hver dag at skabe stabile og arbejdsduelige mennesker, der har troen på deres kunnen og som tager ansvar for deres opgaver. Det der er stort i den forbindelse, er når vores elever bliver stolte over det laver – så er vi nået langt.

Vi ved, at vejen derhen hvor de bliver stolte over deres arbejde, grunder i en respektfuld og anerkendende tilgang til dem. En tilgang der også rummer en humoristisk side. Når en elev starter hos os, er det ikke altid, de ved, hvad der forventes af dem herude. De kommer fra andre værksteder – hvor der har været en anden struktur og en anden måde at være på værkstedet. Strukturen hos os er synlig på en anden måde, da de hver morgen kan orientere sig på vores arbejdstavle, der hænger i kantinen. Den er med til at skabe tryghed og overblik for os allesammen. Så behøver man ikke bruge tid på at planlægge opgaverne undervejs – så er det bare om at komme i gang!

Vi ligger jo 15 km fra skolen, så de unge herude tager rent faktisk på arbejde hver morgen. Det er der en vis symbolværdi i. Man kan derfor ikke lige smutte over i sin lejlighed eller værelse i løbet af arbejdsdagen, og man finder ud af vigtigheden i at huske sin madpakke, så man har energi til en hel arbejdsdag. Når de møder ind, går de ind i en bygning, som de igen forlader til fyraften. De pauser vi har, ligner dem, de vil møde ude i verden, når de på sigt bevæger sig ud i industrien i praktik eller anden beskæftigelse. Det er godt. Når vi holder pauser, er der faste pladser i vores kantine. Det skaber igen forudsigelighed og tryghed for vores hold. De har desuden hver et skab til rådighed, hvor de kan opbevare deres personlige ting.

En elev sagde for ganske kort tid siden, da han blev spurgt om, hvorfor kan han godt kunne lide at være på Fabrikken. Det ved du da godt. Det er mit ynglings arbejde, fordi så har jeg noget at stå op til. Vi laver en masse herude, som jeg godt kan lide. Jeg har gode kolleger og det er hyggeligt at være herude. Vi er også gode til at lave sjov og ballade ind i mellem.”

Det der giver os glæde og stolthed i vores arbejde, er at vi kan give de unge noget meningsfuldt arbejde – arbejde de vokser med. At vi kan planlægge vores opgaver og tage de ting ind, vi synes er spændende og sjove, gør også en stor positiv forskel for os. Vi har ingen skal opgaver. Vi har udelukkende, det vil vi gerne opgaver. Det giver en faglig stolthed. At vi også kan udstyre de unge med et truckcertifikat og lade dem køre ud i verden i vores lastbil, er der masser af nosser i. Når vi bliver ringet op af forældre, der ringer og udtrykker deres taknemlighed og anerkender vores arbejde i forhold til de unge, ved vi, at der er sammenhæng i vores tanker, skurvognssnakke og i det hele taget vores tilgang til hver enkelt – og så er en ny arbejdsmand/kvinde født!

Værkstederne melder om arbejdsglæde og lys i øjnene på eleverne, der bliver ved med at overraske og imponere, med alt det vi troede de ikke kunne! På Skov og Byg er de fortsat i gang med at lave den ny bådebro til Jels Voldsted, og så produceres der brændsel til den kommende vinter. Jels Voldsted har vænnet sig til mundbindene og holder cafeen åbent. I Køkken værkstedet er der løbende gang i demokratiske processer og gode dialoger omkring maden. Vi gør alt ud fra de bedste intentioner og er stolte over de 5 måltider, vi dagligt tryller frem. Vi slutter uge 41 af med fælles motion og så venter der os alle en velfortjent efterårsferie.

Mandag ruller vi den nærværende praktiske undervisning ud, og fortsætter at bygge opgaver med mening ind. De motionsglade er inviteret hjem til Bødlen Charlotte og prøve kræfter med TRX efter arbejde. TRX er en effektiv træningsform, hvor du arbejder med din egen kropsvægt som modstand. Det er godt for balance, styrke, smidighed og stabilitet – og faktisk ret hårdt!

Tirsdag foregår igen ude på de pulserende værksteder kun afbrudt af hyggelige pauser, hvor vi kan få tanket op. Tirsdag aften begynder allerede kl. 17:00, hvor Jesper og Lene har planlagt en uhyggelig halloween aften. Vi lægger ud med fællesspisning. Til dessert er der uhyggelige historier, der fortælles i skæret af de tændte stearinlys. Endelig er der mulighed for at skære et græskar, som vi til slut sætter ud i midten af rundkørslen, hvor de kan stå og overraske alle dem der kommer forbi!

Onsdag efter husmøderne tager vi igen temaet halloween op, og kører i stor fælles bus til Ribe, hvor vi skal besøge HEX. Jeps… vi skal ud at se et vaskeægte heksemuseum, der indledes med en intro af en medarbejder fra museeet. Vi drejer hjemad igen ved 11:25 tiden og spiser frokost på skolen.

Vi siger også velkommen til Haderslev Kommune, der kommer forbi til et opfølgningsmøde.

Torsdag er der igen praktisk undervisning ude på værkstederne. Vi siger velkommen til Esbjerg Kommune, der lægger vejen forbi til en snak og en kop kaffe. Metal holder til aften værkstedet åbent. Der er virkelig gang i den. Der bliver produceret julegaver, venskaber, spillet virtuelle spil og drukket kolde Colaer.

Fredag efter formiddagskaffen er der traditionen tro op til efterårsferien motionsløb. Vores løb i år er lidt anderledes. Alle er velkomne, når vi byder på ”Jagten på de indefrosne feriepenge.” Der er afgang kl. 09:45 – og det bliver larmende sjovt!

Lørdag formiddag lancerer vi vores nye film, som vi glæder os til at dele med hele verden. Jels Voldsted holder i weekenden cafeen åbent på søndag, hvor skovens gæster kan komme ind og nyde kaffe og kage.

En STU på Troldkær lærer dig om dig selv på godt og på ondt. Vi ønsker igennem indsigt og erfaring at skabe så stærke og selvstændige individer som muligt. Individer der har mod på og lyst til at bevæge sig ude i samfundet og finde deres plads. At fejle er ad den grund en vigtig og fundamental ting at give sig selv lov til. Fejl lærer dig at træffe gode beslutninger, der kommer af erfaring, og erfaring kommer af at tage dårlige beslutninger.

Vi ønsker alle en sund og dejlig arbejdsuge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk