• 74 55 11 66

Uge 36

Uge 36 begynder med at ugebrevet ændrer karakter, og bliver mere beskrivende i forhold til det arbejde, der foregår ude på vores værksteder – og som vi er så stolte over. Det er sådan, at vi på Troldkær gerne vil slå et slag for, at der er opgaver, alle kan være med til at løse, og dermed også blive en del af et arbejdsfællesskab. Vejen ind på et af vores værksteder ser forskellig ud for vores målgruppe. Nogle står og hopper og er klar, når værkstedslederen om morgenen står med nøglen i døren – andre må have tid og finde tryghed, før de tør kikke ud ad deres vindue.

Nogle er vokset op med forældre, der har passet et arbejde og dermed set ”Hvordan man kan gøre” og kopierer det i vores ramme. Andre har måske ikke haft samme muligheder, og har derfor brug for at forstå tingene på en ny måde og måske blive mere moden, inden det giver mening for dem.

Hvorom alting er – så har vi 5 meget forskellige, velindrettede og moderne værksteder, der giver vores elever et godt sted at begynde deres rejse på. Vigtig i sådan en dannelsesrejse er også kulturen – og den har absolut gode betingelser på vores skole. Der er relationer og meningsgivende opgaver. Der er opmærksomt nærvær, hvor modstand kan vendes til nysgerrighed. Der er ungdomskultur og en mangfoldig flok af dejlige livsglade unge mennesker. Der er traditioner og faste rytmer. Der er pauser og der er fyraften. Der er virksomhedsbesøg, foredrag, leg, studieture og kurser. Der er deadlines, følgesedler, kasseapparater. Der er så meget – og det er det, vi gerne vil prøve at fokusere mere på, når vi laver vores ugebrev. Velkommen til en ny uge – velkommen til uge 36.

Inde på Byens Bedste Fabrik er der i den kommende tid gang i truck undervisning for 5 elever, der alle har et ønske om at erhverve sig truckcertifikat. De bliver delt op i to hold, så de kan gøre sig klar til at skulle på AMU Center Kolding på det store kursus. Jane er kæp og støtter de unge i teoriundervisningen, ligesom de også får mulighed for at øve det praktiske på en særlig indrettet bane, hvor de skal lære om grundlæggende manøvrering. Der er rigtig god energi i dette kursus. Vi har igennem tiden erfaret, at en sådan forberedelse har enorm betydning for vores elevers motivation og for at de består det store kursus. Det er i sandhed LHS – når det er bedst.

Der er også godt gang i interne og eksterne praktikker, hvor de unge prøver nye veje i forhold til en evt. fremtidig placering ude på arbejdsmarkedet. Det kræver mod for vores elever at bevæge sig væk fra de trygge rammer, de møder i hverdagen hos os. I sidste uge var vi på besøg hos Winnie, der har været i Brugsen i Jels en længere periode. Vi var også forbi Alexander, der er begyndt hos Mazda i Rødding og endelig hos Benjamin, der afprøver sine kompetencer hos Krogs Autoophug i Gram. Det gode ved at benytte os af eksterne praktikker, er at de unge gør sig nye erfaringer, og blandt andet mærker, at de gør en forskel igennem de opgaver de løser.   

Mandag er der ”Åbent værkstedsledermøde” hvor der skal kastes nyt lys på Himmel og Hav samt Krop og Luft. Det betyder, at vi alle sammen mødes og begynder en proces, hvor vi vil drøfte muligheder og begrænsninger i disse to fora. Efter fyraften kl. 16:00 indtager bødlen Charlotte igen vores matrikel og svinger kæppen, når der er tilbud om frivillig crossfit. Det gør ondt – og det er en god smerte.

Tirsdag er der supervision for de blå over middag på Jels Voldsted. Steen og Lene tager på kursus i nyt lovstof omkring STU’en, så vi kan være på forkant med de evt. ændringer der kommer. Tirsdag aften skal vi ud og være aktive i Oksenvad, hvor der venter en sjov aktiv udfordring. Vi skal spille fodboldgolf og medbringer aftensmaden. Der er afgang kl. 15:45. Der er ingen aftensmad på skolen.

Tirsdag aften er der også brandøvelse på Byens Bedste Fabrik, hvor udvalgte elever skal deltage.

Onsdag er der værksteder til Himmel og Hav.

Torsdag aften er der klubaften med Carsten og Carsten på Metal. Det er kl. 18:30 og det er et frivilligt og hyggeligt tilbud.

I weekenden kommer Red Barnet lørdag forbi Jels Voldsted og laver udendørs aktiviteter.

Når du ønsker dig regnvejr – så husk at du også må deale med det mudder, der følger med.

Vi ønsker alle en sund og dejlig arbejdsuge.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk